Quirex2097
Witam serdecznie na oficjalnej stronie Quirex2097 ! Zachęcam do oglądania moich playlist growych i czytania recenzji oraz ciekawych informacji. Zapraszam również do zapoznania się z ofertą na moim sklepiku koszulkowym.

OUYA – mały wojownik między tytanami

Rekordową zbiórkę na Kickstarterze pobija projekt nowej konsoli stacjonarnej OUYA opartej na systemie Android. Twórcy projektu obrali za cel zebranie 950.000 (USD) dolarów, a już w pierwszych godzinach zbiórki osiągnięto wyznaczoną sumę a nawet ją przekroczono. W obecnej chwili gdy piszę ten artykuł jest 4 dni do końca zbiórki, a na koncie wylądowało 6,610,017 (USD) dolarów !!!

Dlaczego tak wielkie zainteresowanie tą konsolą? Androida mamy w komórkach i tabletach które są przenośne i na nich też można grać.

OUYA-Larger

Oferta
Twórcy oferują nam konsolę stacjonarną wielkości mniej więcej kostki Rubika, którą podłączymy do telewizora z pomocą kabla HDMI. Podłączenie do internetu będzie możliwe za pomocą kabla sieciowego jak i WiFi. Konsolę obsługiwać będziemy padem bezprzewodowym (Bluetooth) specjalnie zaprojektowanym dla OUYA (posiada on standardowy wygląd znany nam z produktów konkurencyjnych, natomiast wzbogacony jest w touchpad).

z12208433QOUYA

Kostka z padem ( xD ) ma kosztować nas 99$ (czyli około 340 zł) + 20$ przesyłka poza USA. Jest to bardzo atrakcyjna cena, która po części przykuła do siebie klientów o mniej zasobnych portfelach.

Co dostaniemy?
z12208500O

Oprócz samego sprzętu (specyfikacja poniżej):

– dostęp do gier w sklepie Google Play (który swoją drogą jest dostępny dla graczy posiadających smartfony/tablety – twórcy zapewniają, że platforma nie jest tworzona głównie z myślą o tych grach),

– dostęp do nowych gier dedykowanych dla OUYA, początkowo reklamowanych jako darmowe co przykuwało uwagę (większym producentom by się to nie opłacało) – model biznesowy został zmieniony z free na free2play. Czyli podstawowa rozgrywka jest darmowa, a dodatki w grach będą odpłatne na zasadzie mikropłatności. Model ten ma swoje plusy i minusy (zwolenników i przeciwników), najważniejsze by nie wpływał na balans gry, choć nie zawsze się to sprawdza,

– możliwość grania w gry tworzone na PC. Na starcie konsola będzie wyposażona w klienta firmy OnLive za pomocą którego będziemy mieli możliwość grania w gry bezpośrednio z chmury. Jest to ciekawy dodatek ale puki co dla mieszkańców USA (gdzie szybkie łącza są w standardzie), Europa musi obejść się ze smakiem (wyjątkiem jest Belgia gdzie usługa jest testowana).
Miałem tę przyjemność uczestniczyć w testach Bety i muszę przyznać, że działa to dość dobrze. OnLive powstała z myślą o tych graczach którzy nie chcą co pół roku zmieniać podzespołów swojego komputera, dla możliwości grania w najnowsze tytuły. Mając słaby komputer (bez zaawansowanej technicznie karty graficznej) i szybkie łącze można grać w gry które by nam normalnie nie zadziałały.

twitch.tv – telewizja streamingowa w której w czasie rzeczywistym będziemy mogli oglądać mecze i rozgrywki graczy z całego świata. Twitch.tv jest bardzo popularny wśród graczy tak więc dodanie aplikacji obsługującej ten serwis do systemu OUYA jest świetnym rozwiązaniem.

Każdy może zostać twórcą gier
Wszystkie zestawy OUYA będą wyposażone w narzędzia pozwalające i wspomagające pisanie gier (DevKit). Każdy może stać się twórcą gier. Jest to ukłon w stronę tych twórców którzy mają świetne pomysły na swoje gry, ale nie są w stanie przebrnąć przez barierę finansową, ograniczenia stawiane przez producentów sprzętu i wydawców. Tu wszyscy mogą opublikować (domyślnie) w sklepie OUYA swój tytuł bez ponoszenia kosztów na produkcję, reklamę i cokolwiek innego co trzeba opłacić przy wydawani gry.
Dodatkowe wsparcie dostaną ci którzy wpłacą większą kwotę na rzecz projektu.

ouya_22884.nphd_

Otwartość
Twórcy zapewniają, że system konsoli jak i sama konsola będą otwarta na modyfikacje. Bez problemu będzie można skonstruować, zmodyfikować i wgrać nowe oprogramowanie bez utraty gwarancji. Dzięki takiemu zabiegowi kostka zmieni się w urządzenie o zupełnie innym przeznaczeniu, np. odtwarzacz audio lub cokolwiek sobie tam wymyślimy.
Słychać głosy, że będzie to wspaniałe pole do popisy dla piractwa. Julie Uhrman zapewnia, że każda gra kupiona w sklepie OUYA będzie przypisana do konta użytkownika po ówczesnej weryfikacji. Same zabezpieczenia mają mieć kilka poziomów weryfikacji co ma chronić przed nielegalnym, rozpowszechnianiem gier. Myślę, że przy tak tanim sprzęcie i prawie darmowych grach to nie powinno stanowić zagrożenia, choć i pewnie znajdą się tacy co będą próbować.

z12208435Q

Spacyfikacja:
– czterordzeniowy procesor Tegra3,
– 1GB pamięci RAM,
– 8GB wewnętrznej pamięci flash do przechowywania danych,
– jedno złącze HDMI do telewizora, z obsługą do 1080p HD,
– WiFi 802.11 b / g / n,
– Bluetooth LE 4,0,
– jedno gniazdo USB 2.0,
– jedno gniazdo Ethernet,
– jeden bezprzewodowy pad (dwa gałki analogowe, D-pad, osiem przycisków akcji, środkowy przycisk systemowy), touchpad,
– system Android 4.0.

Specyfikacja głowy nie urywa i raczej konkurować będzie jej ciężko z konsolami istniejącymi na rynku (Xbox360, PS3, Wii). Wielu sceptyków zwraca na to uwagę twierdząc, że jest to dość słaby pomysł by do sprzętu który ma być konsolą wkładać popularne bebechy – obecnie tablety posiadają zbliżoną specyfikację. Są pewne obawy że OUYA w przedbiegach jest na straconej pozycji, ponieważ w świecie smartfonów i tabletów technologia o tej specyfikacji za pół roku może być już przestarzała.
Julie Uhrman, szefowa projektu, liczy, że OUYA trafi do rąk użytkowników w okolicach marca przyszłego roku. Czyli sprzęt który zobaczymy dopiero za pół roku według tej myśli będzie już przestarzały w stosunku do innych sprzętów na rynku ?

Osobiście uważam że nie ma co przesądzać o losach projektu. Twórcy mają trochę czasu na zmiany i ostatecznie mogą specyfikację zmienić i ulepszyć przed finalną produkcją sprzętu.

Jak dla mnie patrząc na kwoty wpływające podczas zbiórki głosy sceptyków znacznie bledną. Sam zastanawiam się nad zakupem.